BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

DÜNYA ÜZERİNDE ZİYARET EDEMEYECEĞİNİZ 5 YER

51. bolge

Bu yazımızda dünya üzerinde bulunan ve ziyarete kapalı olan hatta bazılarının varlığı bile sır gibi saklanan 5 yeri sizler için derledik. 

İşte dünya üzerinde ziyaret edemeyeceğiniz 5 yer:

     1. 51. Bölge

51. bolge

51. Bölge Nevada’da bulunan ve yaklaşık olarak Las Vegas şehrine 150 kilometre mesafede bulunan çok gizli bir askeri üstür. Bu askeri bölge birçok kesim tarafından farklı isimlerle anılmış olsa da genel olarak 51. Bölge olarak bilinir. Bu bölgeyi böylesine özel kılan şey ise hakkında dile getirilmiş olan birçok efsane ve söyletindir. Söylentilere göre burada uzaylılar ile çalışmalar yürütülür, UFO’lar buraya gelir. İnsanların bu bölge hakkında böylesine düşünmesine neden olan şeylerden birisi de Amerikan hükümetinin 1990’lı yıllara kadar bu bölgenin varlığını reddetmiş olmasıdır. 

İşin aslına gelecek olursak Amerikan Hava Kuvvetlerine göre burada askeri ve bilimsel çalışmalardan başka bir şey yapılmıyor. 

2. Kore Tarafsız Bölgesi

kore tarafsiz bolgesi

1953 yılında yapılan antlaşma neticesinde Kore Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrıldı. 38. enlem sınır hattı kabul edilirken burası tarafsız bölge olarak ilan edilmiştir. Bu bölgenin ziyaretçiye kapalı olmasının altında yatan iki faktör vardır. Bunlardan ilki her iki ülke askerlerinin karşılıklı olarak savaşa hazır bir şekilde nöbet tutuyor olmaları; ikinsi ise bu geniş bölgeye hiç insan eli değmediği için içerisinde bulunan vahşi hayvanlardır. İçerisinde barındırdığı vahşi hayvanlar nedeniyle bu bölge dünyanın en ölümcül bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. 

     3. Svalbard Küresel Tohum Deposu

svalbard

Kıyamet Ambarı olarak da bilinen bu depo Norveç’in Longyearbyen şehrinde dev bir dağın 130 metre altında bulunmaktadır. Bu ambar, dünyadaki tüm bitkelerin tohumlarının saklandığı yerdir. Oldukça korunaklı bir durumda bulunan ambar güvenlik nedeniyle insan girişine kapatılmış durumda.  

   4. Ozyorsk

ozyorsk

Dünya göl kenarı  anlamına gelen Ozyorsk şehrinin varlığından henüz haberdar oldu. Ozyorsk 85 bin kişilik nüfusuyla küçük bir kent ve işlevi de bölgedeki nükleer merkezlerin atıklarını depolamak.

   5. Çernobil

cernobil

26 Nisan 1986 Cumartesi  günü Çernobil nükleer santralinde büyük bir patlama meydana geldi. Patlama sonucunda açığa çıkan radrasyon telafisi namümkün olan etkilere yol açtı. Bugün bile Çernobil’de radrasyon oranı normalin kat kat üstünde. Çernobil’in yakınlarında bulunan Pripyat şehri kazanın ardından boşaltıldı ve günümüzde de bu şehre giriş yasaklanmış durumda. Uzmanların yaptığı tahminlere göre bu şehir yüzyıllar boyu kullanılamayacak. 

Böylelikle sizler için dünya üzerindeki girişi yasak olan bölgelerden beş tanesini derlemiş olduk. Soraki yazılarımızda görüşmek üzere 🙂

About the author

Editör

Add Comment

Click here to post a comment