SAĞLIK

Hayırlı Olsun! Yeni Bir Organımız Oldu

Mezenter

yeni organ

Mezenter ismine sahip olan parçacık, daha öncelerde bir organ olarak adlandırılmıyordu. Fakat yapılan incelemelerin sonunda elde edilen bulgulardan anlaşıldı ki aslında bu parçacık bir organmış!

Şimdi ise İrlandalı uzman doktorlar, organ olarak tanımlanmaya başlayan bu parçacığını yapısal işlevini bulmaya çalışıyorlar.

 

Sindirim Sisteminde

 

Sindirim sistemi üzerinde bulunan bu yeni organ aslında yeni gözlemlenmiş bir organ değil. Daha önceden de bilinir vaziyetteydi. Sadece bir organ olarak adlandırılmıyordu. İşlevinin tam olarak ne olduğu henüz bilinmese de mezenter üzerinde yapılan araştırmalar sonuçlandığında organın ne görevle orada bulunduğunu öğrenmiş olacağız.

 

Birkaç Farklı Parça Sanılıyordu

 

Mezenter, önceleri birkaç farklı parçadan oluşan bir doku olarak algılanıyordu. Fakat anlaşıldı ki her ne kadar parçalı görünse de aslında tek bir organ. Limerick Üniversite Hastanesi’nde yapılan çalışmalar sonunda keşfedilen organ, aslında bilimin özellikle anatomi bilimin 100 yıl boyunca yanıldığını gözler önüne serdi.

 

Öğrenciler Buldu

 

Organ, başlarında James Coffey’in olduğu bir öğrenci grubu tarafından bulundu. Ekip lideri çalışmaları ve organ hakkında şunları söyledi:

“Şimdilik bu yapıyı bir organ olarak tanımlayarak anatomik yapısı hakkında farklı bir bakış açısına sahip olduk. Şimdi sırada işlevi var. Bu bilimde tamamen yeni bir perspektif”