SAĞLIK

SAĞLIKLI YAŞAMANIN 10 SIRRI

spor

Hepimiz sağlıklı yaşamayı ve bu dünya üzerinde daha çok kalmayı isteriz. Ama bunun için gerekenleri uygulamayız. İşte sağlıklı ve uzun yaşamanız için yapmanız ve yapmamanız gerekenler.

Unutulmamalıdır ki “her nefis ölümü tadacaktır.”

Yapmanız Gerekenler:

Meyve ve Sebze Yemek

sebze meyve

Günlük hayatta birçok yerde meyve ve sebzenin faydaları defalarca kez dile getirilmekte. Siz de her gün meyve sebze tüketerek sağlıklı bir birey olabilirsiniz. Biyolojik olarak birçok fayda sağlayan meyve sebze tüketimi, cildin genç kalarak geç yaşlanmasına da neden oluyor.

 

 

Şarkı söylemek

sarki soylemek

Evet, bu size biraz tuhaf gelebilir fakat şarkı söylemek dolaylı yoldan olsa da sağlık üzerinde ve dolayısıyla yaşam süresi üzerinde pozitif bir etkiye sahip. Sinir ve stresin ruhsal sağlığa ne kadar zararlı olduğu su götürmez bir gerçektir. Şarkı söylemek de stres ve sinirinizi alarak sakinleşmenize ve haliyle de huzura erişmenize neden oluyor. Bu da uzun vadede ömrünüzün uzamasına sebebiyet veriyor.

Siniri dışa vurmak

siniri

Siniri dışa vurmak derken burada anlaşılması gereken sinirli bir insan olmak ve etrafa saldıran biri olmak kesinlikle değildir. Buradaki kasıt sinirinizin içerde kalmamanızdadır. Yani sinirlendiğinizde sakinleşmeli ve sinirinize neden olan şeyi ortadan kaldırmalısınız. Örneğin, biriyle tartışmanız sonucunda çok sinirlendiniz. Gidip kavga etmeniz sinirinizi dışa vurmak değildir. Aksine daha çok sinirlenmenize neden olacaktır. Yapmanız gereken gidip problem yaşadığını kişiyle problemi konuşarak çözmenizdir. İlk etapta bu mümkün olmuyorsa farklı şekillerde rahatlamayı denemelisiniz. Örneğin, yürüyüşe çıkabilir veya müzik dinleyebilirsiniz.

Evlenmek

evlenmek

Bu madde her ne kadar tuhaf gelse de evlenmek ömrünüzü uzatmanız üzerinde olumlu bir etki yaratıyor. Yapılan araştırmalara göre bekar kalanların ömrü evli olanlarınkine nazaran daha az. En iyisi mi, bir an önce evlenin 🙂

Spor yapmak

spor

Sanırım bunu uzun uzadıya açıklamaya gerek yok. Sporun sağlığımız üzerinde ne kadar da büyük bir etki yarattığı yediden yetmişe kadar herkes tarafından bilinmektedir. Spor yapmak dolayı ve doğrudan yollarla sağlınıza etki etmektedir. Her gün aksatmadan düzenli spor yapanların spor yapmayanlara göre daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü oldukları yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Aslında bu etkiyi anlamak için araştırma sonuçlarına bakmaya hiç de gerek yok. Kendi üzerinizden bunu düşünebilirsiniz.

Hareketli olduğunuz günler ile evde miskin miskin pinekleyerek geçirdiğiniz günleri karşılaştırın. Hatırlayacaksınız ki miskin miskin geçirdiğiniz günler hem ruhsal açıdan hem de bedensel açıdan daha iyi bir durumdasınız.

Size kendi üzerimden örnek vermek istiyorum. Azıcık bile olsa sporla geçirdiğim günlerim daha verimli oluyordu. Daha rahat ders çalışabiliyor ve daha çok üretken olabiliyordum.

Yapmamanız Gerekenler:

Kin tutmak

kin

Yukarıda da dediğimiz gibi sinir ve stres ruh sağlığı üzerinde oldukça etki sahibidir. Ve bu etki doğal olarak beden sağlığına da yansımaktadır. Yine yapılan araştırmalar, kin sahibi insanların daha az yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Size tavsiyem kin tutmak yerine sorunlarınızı konuşarak halledin.

Sigara içmek

sigara

Şimdi de geldik üstünde ansiklopediler dolusu yazı yazılabilecek ama bir o kadar da yazı yazmaya gerek olmayan çünkü zararları herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bir konuya; sigara içmek. Aslında içmemek. Evet, sağlıklı biri olmak istiyorsanız acilen sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Uzun uzadıya sigaranın zararlarını anlatmak istemiyorum. Zira hepinizi biliyorsunuz. O zaman, içmeyin kardeşim!

Alkol tüketmek

alkol

Sigara içmek için yazdıklarımın hepsini kopyalayıp buraya yapıştırmak istiyorum. Ama sonra Google amca kızar bize J Neyse siz anladınız. Şarap içmek kalp krizi riskini azaltsa da genel olarak alkol zararlı ve alışkanlık yapan bir maddedir. Sağlığınızı da çok ciddi olarak etkiler. O yüzden içmeyin kardeşim!

Kambur durmak

kambur

Bu biraz tuhaf gelebilir, “kambur durmak ne alaka” diyebilirsiniz. Ama iş göründüğü kadar da basit değil. Çünkü kambur pozisyonda durmanız ve yürümeniz sağlığınızı oldukça etkiliyor. Kambur durmanız ağırlığın vücuduna eşit bir şekilde dağılmasını engelliyor ve bu da sağlık problemlerini tetikliyor. Yani kambur durmak sadece fiziksel bir bozukluğa yol açmaz aynı zamanda ciddi sağlık problemleri yaşamanıza da neden olur.  

Çok yemek

yemek

Beslenme alışkanlığı sağlık üzerine doğrudan bir etki oluşturmakta. Sağlıklı olmak ve uzun yaşamak istiyorsanız beslenmenize dikkat etmeli ve çok yememelisiniz. Söylenecek pek bir şeyin olmadığı bu maddede de söyleyebileceğimiz tek şey sağlıklı beslenmenizdir.

Böylelikle nasıl sağlıklı yaşanır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşabilirsiniz.