SAĞLIK

SICAK HAVALARDA RAHAT UYUMANIZ İÇİN 9 ÖNERİ

uyku

Yaz sıcakları birçok insanın uyku düzenini olumsuz yönde etkiliyor. Sıcak havalarda rahat uyuyabilmeniz için uygulamanız gereken birkaç adım var. 

uyku

İşte Vogue İngiltere’ye konuşan Dr. Neil Stanley’in önerileri. 

Sıcak Su Torbasına Şans Verin 

Kışın soğuk havalarda vazgeçilmezinize dönüşen sıcak su torbasına alternatif bir kullanım getirin. Sıcak su torbasını buz gibi su ile doldurup, uyumadan önce çarşaflarınızın arasına yerleştiren. Çarşaflarınızı soğuk tutmanızı sağlayacak su torbası, uyurken vücut ısınızı da düşürecektir. Alternatif olarak çarşaflarınızı buzluğa koyup, uyumadan önce tekrar serebilirsiniz.

Elektronik Cihazlarınızdan Uzaklaşın 

Telefon, tablet gibi suni ışık yayan elektronik aletler, uyku hormonu olan melatoninin durmasına neden oluyor. Bu yüzden rahat bir uyku elektronik cihazların olmadığı karanlık ve serin bir oda tercih edin, ayrıca gece uyumadan en az bir saat önce tüm cihazlarınızı kapatın. Bunu yaz aylarında küçük bir dijital detoks olarak da düşününebilirsiniz.

Koton Kullanımı 

En sağlıklı kumaş olarak adlandırılan koton, ayrıca sıcak yaz geceleri sizi serin tutmaya da yarıyor. Saten ve ipek pijamalar kadar şık olmasa da koton cildinizin nefes almasını sağlayıp deliksiz bir uyku sunuyor.

Kapalı Perde ve Pencereler 

Pencereleri açmanın odayı serinleteceğine inansak da uyku danışmanı Dr Neil Stanley böyle düşünmüyor. Sıcak hava ve güneş ışığının odaya girmemesi için gün boyu perde ve pencerelerin kapalı kalmasını öneriyor, böylece gece uyurken odanız daha serin olacaktır. Güneş girmeyen eve doktor girer desek de, doktorun tavsiyesi bu yönde!

Soğuk Duş 

Gece uyku rutininize soğuk duşu ekleyin. Gece uyumadan alacağınız soğuk duş, yalnızca vücut ısınızın düşmesini sağlamak için en kısa ve pratik yol değil, ayrıca üzerinizden tüm günün yorgunluğunu atmanız için mükemmel bir yöntem!

Susuz Kalmayın 

Yazın sıcaklarla baş etmenin en kolay yolu bol bol su tüketmek. Eğer vücudunuzu serin tutmak istiyorsanız, gece uyumadan yanınıza kocaman bir bardak su alın. Yalnız su tüketiminizin gün içine dengeli bir şekilde dağıtın, bir anda gece yoğun bir şekilde su tüketirseniz, bu da gece boyu tuvalet aralarına sebep olup uyku düzeninizi bozabilir.

Hafif Öğünler 

Yaz sıcaklarını daha da zorlaştıran bir şey varsa o da ağır yemekler, keza kaldı ki yazın insanın canı yemek bile yemek istemeyebiliyor. Eğer öğünlerinizi doğru seçerseniz yaz uykunuz da bir o kadar deliksiz ve hafif olacaktır. Sindirimi zor olan karbonhidrat dolu öğünler gece vücudunuzun iç ısısını yükseltecektir, bu yüzden salata, meyve veya hafif zeytinyağlı tabaklarla günü geçirin. Ayrıca uykudan en az 2 saat önce yemeye özen gösterin ki vücudunuz yediklerinizi sindirecek zaman bulsun ve uykudayken dinlenebilsin.

Alkolden Uzak Durun 

Sıcak havalarda alkol serinletici gelse de uykudan hemen önce veya fazla tüketmemeye dikkat edin! Alkol vücudunuzu susuz bırakırken, bu da geceleri daha da sıcaklamanıza neden olacaktır.

Cildinizi Güneşten Koruyun 

Sıcak yaz geceleri uyumaktan daha zor bir şey varsa o da tüm gün güneş ışınlarına maruz kalmış bedeninizle uyumaya çalışmak. Bronzlaşmayı hepimiz sevsek de güneşin tehlikeli oyununa gelmeyin ve güneş korumasız yazın dışarı çıkmayın. Eğer yandıysanız da cildinizi nemlendirip güneş sonrası bakımınızı iyi yaptığınızdan emin olun.

Kaynak: mahmure.hurriyet.com.tr