SAĞLIK

TOPUK ÇATLIKLARINA SON!

topuk çatlıkları

 Topuk çatlaklarınızdan kurtulmanıza yarayacak fikirleri sizler için bir araya getirdik. Yazımızı okuyunca topuk çatlaklıları nasıl geçer sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

topuk

Topuk Çatlıkları Neden Oluşur?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki topuk çatlaklıklarının birbirinden farklı yüzlerce nedeni olabilir. Biz bu yazımızda evde basit yöntemlerle bu topuk çatlaklıklarını nasıl geçirebileceğinizi anlattık. Fakat her sağlık durumunda olduğu gibi bu sağlık probleminde de her şeyden önce doktora görünmekte büyük fayda var.

Genel olarak topuk çatlaklıkları, yaz aylarında deniz, kum, güneş gibi etkenlerden kışın da içi sıcak olan botlarda saatlerce havasız kalmasından oluşabiliyorlar ve topuk bölgeleri vücudumuzdaki herhangi bir yerden daha çok bakıma ihtiyaç duyabiliyorlar.

Her şeyden önce hem can acıtan hem de kötü bir görüntüye yol açan topuk çatlaklıklarının önüne geçebilmek için topuklarınıza düzenli özen göstermelisiniz.

Gelelim basit bir şekilde topuk çatlaklıklarını nasıl gidereceğinizin cevabına…

  • Birçoğumuzun sevdiği bir meyve olan muzdan bir adet alarak iyice ezin. Elde ettiğiniz püreyi topuklarınıza sürerek iyice yedirin. Yaklaşık on beş dakika bu şekilde beklettikten sonra yıkayıp durulayın. Ayağınızdaki rahatlamayı hemen fark edeceksiniz. Bu püreyi sadece topuklarınıza değil, tüm ayağınıza uygulayabilirsiniz.
  • Gelgelelim neredeyse her sağlık probleminin çözümünde karşımıza çıkan zeytinyağına… Zeytinyağını da topuklarınız için kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi ile karıştırdıktan sonra ayağınıza uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra yıkayın. Hemen etki ettiğini göreceksiniz.
  • Şimdi söyleyeceğimiz yöntem, sadece topuk çatlaklarınıza iyi gelmeyecek, aynı zamanda fiziksel bir tedavi olacağı gibi yorgunluğunuzu da alacaktır. Bir kova alın ve içine ılık su ekleyin. Daha sonra bir miktar bal ekleyin kovaya. Bu karışım içerisinde ayaklarınız yarım saat boyunca bekletin ve bu uygulamayı hafta iki ila üç gün yapın.

Bu şekilde topuk çatlaklarına ne iyi gelir sorusunun cevabını vermiş olduk. Yazımızı beğendiyseniz daha çok kişiye ulaşması için paylaşmayı unutmayın.