Uncategorized

AHMED ARİF KİMDİR?

AHMED ARIF

İsmini birçok kez duymuş olduğumuz Ahmed Arif kimdir, nerelidir gibi soruların cevapları içeriğimizde…

AHMED ARIF

Bir döneme sanatıyla damga vurmuş olan Ahmet Arif, gazeteci ve şairdir. Fakat şiirleriyle ön plana çıkmaktadır. Asıl adı Ahmet Önal olan ünlü şair 21 Nisan 1927 tarihinde Diyarbakır’da doğmuş, 2 Haziran 1991 tarihinde ne yazık ki hayata gözelerini yummuştur. 

Ahmed Arif’in Hayatı

Ahmet Arif’in babası Türk, annesi Kürt’tür. Diyarbakır’da doğmuş olan sanatçı, Diyarbakır Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini tamamlamak üzere Ankara’ya giderek Ankara Üniversitesi’nde Felsefe okudu.

Tükçe’yi en iyi kullanan şairler arasında ilk sıralarda yer alan Ahmet Arif, birçok dergide yayımladığı şiirleriyle tanındı. Şiirlerinde çoğunlukla ezilen insanları ön plana çıkardığı görülür. Tüm şiirleri Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabında toplanmıştır. Bu kitap 1968 yılında severleriyle buluştu. Son zamanlarda ise bu kitap, en çok satanlar listesindedir. 

Şiirleri, ülkenin halen de önemini koruyan sanatçılarından olan Cem Karaca ve Ahmet Kaya gibi birçok sanatçı tarafından bestelenerek seslendirildi. Diyarbakır’da başlamış olduğu yolculuğa Ankara’da son vermiştir. 2 Haziran 1991 gününde tek başına yaşadığı evde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. 

Şiirlerinden Bazıları:

  • Akşam Erken İner Mapushaneye
  • Ay Karanlık
  • Leylim Leylim
  • Otuz Üç Kurşun
  • Suskun
  • Unutamadığım

Daha birçok şiiri olan Ahmet Arif, yaşadığı süre boyunca tüm kötülüklere karşı dik durmuş hep hakkın tarafında olmuştur. Çok sevdiğim şiiri olan Akşam Erken İner Mapushane‘yi sizler için seslendirdim.