Uncategorized

ARABA BUZUNU ÇÖZMEK İÇİN 5 YÖNTEM

buzlu araba cami

Soğuğu iliklerimize kadar yaşadığımız şu kış günlerinde her sabah araçlarımızda oluşan buzlanma büyük dert olmuş durumda. İşte sizler için vakit kaybetmeden nasıl araç buzunu çözeceğinizi açıklıyoruz.  

buzlu araba cami

Yöntem 1: Su

Aracınızın yanına gitmeden önce evden alacağınız bir şişe ılık su ile buzları kısa sürede çözebilmek mümkün. Buzlu canım üstüne ılık suyu veya oda sıcaklığındaki suyu dökerseniz birkaç saniye içinde buzların çözüldüğünü göreceksiniz. İşlemi daha da hızlandırmak için araba kaloriferini kullanabilirsiniz.

Şuna dikkat etmelisiniz ki kullanacağınız su kesinlikle kaynar olmamalıdır. Zira camlarınızı çatlatabilirsiniz.

Yöntem 2: Tuz

Kar ve buzla eskiden beri bir mücadele yöntemi olarak kullanılan tuz halen de geçerliliğini korumaktadır. Buzlanmış camınızı içi iki avuç dolusu tuz olan silme beziyle silerseniz buzların hızlı bir şekilde çözülecektir. Yine işlemi hızlandırmak için kaloriferi kullanabilirsiniz. Fakat yavaş ve dikkatli bir şekilde silmekte fayda var.

Yöntem 3: Buz Spreyi

Diğerlerine göre daha etkili bir yöntem olan buz spreyini araba buzlarını çözmek için kullanabilirsiniz. Herhangi bir markette temin edebileceğiniz buz spreyleri saniyeler içinde buzlu camdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yöntem 4: Sirke

Doğal bir madde olan sirke su ile karışımında sizlere buzları çözmenizde yardımcı olabilir. Bunun için püskürtmeli bir şişeyi üçte biri kadarı su, üçte ikisi sirke olacak şekilde doldurun. Daha sonra bu karışımı üzeri buzlanmış cama sıkın. Yine saniyeler içerisinde buz çözülecektir.

Yöntem 5: Antifriz

Silecek sularına karıştırdığımız antifrizler de buzu çözmenizde etkili bir araçtır. Hazır antifrizli suyu buzlu cama uygularsanız buzun çözüldüğüne şahit olacaksınız.

Bu yazımızda araç buzları nasıl çözülür sorusunun cevabını verdik. Yazıyı beğendiyseniz daha çok kişiye ulaşması için paylaşmayı unutmayınız.