Uncategorized

BAŞARILI OLMANIN BEŞ SIRRI

inanc

Eğer siz de sürekli yeni hedefler belirliyor ama hiçbirini hayata koyamıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Bu yazımızda başarılı olmanın beş sırrını açıklıyoruz.

Sürekli önümüze hedefler koyuyor belli bir süre sonra yeni hedeler belirleyerek eski hedeflerimizi unutuyoruz. Peki, önümüze koymuş olduğumuz bu hedefleri nasıl başarıya dönüştüreceğiz? İşte başarılı olmanın beş sırrı…

Ne İstediğinizi Bilin!

ne istedigini bilmek

“Her ne iş olsa yaparım aga!” diyorsanız bilin ki en başından kaybetmişsiniz. Evet, yetenekli biri olabilirsiniz. Her türlü şeye kabiliyetiniz olabilir fakat bunun bir sınırı vardır. Her şeyde iyi olamayacağınızın garantisini veriyorum. Yani henüz yolun başındayken kendinize bir çizgi çizmeli ve ne istediğinizi bilmelisiniz. Bir gün “ben doktor olacağım” ikinci gün “ben mühendis olacağım” diyorsanız yine kaybedenler arasında olacağınız kesin. Şunu söyleyebilirsiniz: “ben doktor olacağım ama müzik ile de uğraşacağım” ama öbür türlüsü olmaz! Bir alanda yoğunlaşmalısınız. 

Kararlı Olun!

kararlı olmak

Hedef belirlemeye yönelik karar verdikten sonra iş kararlı olma aşamasında. Kararınızı verecek ardında da “evet, ben bunu istiyorum ve başarılı olacağım” diyeceksiniz. Biliyorum, günümüzde karar vermekte zorlanıyor ve birçok etkenden dolayı kararlı olamıyoruz. Ama başarı istiyorsak kararlı olmamız şart!

İnançlı Olun!

inanc

Başarılı olmanın en ama en önemli koşuludur inançlı olmak. Eğer çıktığınız yolda inanç faktörünü yanınıza almıyorsanız başarılı olmanız bir mücizeye dönüşecektir. Hayatta kendime rehber edindiğim bu sözü sizinle paylaşmak istiyorum. “İnanmak başarmanın yarısıdır.” Evet, gerçekten de inanmak çok önemlidir. Düşünsenize, müzisyen olamak istiyorsunuz ama kafanızda “acaba olabilir miyim” soruları yankılanıyor. Sizce böyle bir durumda başarılı olmanız mümkün müdür? Size başka bir soru yöneltmek istiyorum: 

İki arkadaş yola çıkıyor. Biri yolun başında “ya müzisyen olsam iyi olur” diyor. Diğeri ise “ben müzisyen olacağım” diyor. Sizce kim başarılı olur?

İstikrarlı Olun!

istikrar

İstikrarlı olmak da yine başarıya ulaşmak için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız her gün aynı şevkle çalışmalısınız. Size tavsiyem hedeflerinize ulaşmak için yola çıkarken gaza gelipte çok yüklenmeyin kendinize. Zira çabuk bıkacak ve istikrarınızı kaybedeceksiniz. Ufak adımlarla başlayın. Bu hem sizi yolun başında yormayacak, hem de tek seferde şevkinizi harcamayacaktır. Şöyle bir örnek vermek istiyorum sizlere:

Örneğimizin konusu Fatma ve Ahmet olsun. Fatma ve Ahmet lise son sınıf öğrencisi ve senenin ilk günleri. Ahmet üniversite giriş sınavlarına çalışmak için başlama kararı alır ve ilk gün hiç yapmadığı bir şey yapar: Saatlerce ders çalışır. Fakat ne yazık ki hemen ertesi gün hevesi kaçar ve ders çalışmayı bırakır. Fatma ise ilk sadece bir saat çalışır. Günden güne ise temposunu arttırı ve sınavlara çok az bir süre kalasıya kadar da ders çalışmayı başarır. Yine bir soru: Sizce kim başarılı olur?

Başka Şeylerle de Uğraşın

sosyal aktivite

“Hopbala! Daha yazının başında tek bir alan ile ilgilenin, başka şeylerle uğraşmayın diyordun.” dediğinizi biliyorum. Ama merak etmeyin. Başka şeylerle de uğraşın derken hem öğretmen olmayı hem de polis olmayı hedefleyin demiyorum. Bunu söylememdeki kasıt şudur:

Sosyal aktiviteleriniz olsun. Kafanızı dağıtabileceğiniz şeyler yapın. Örneğin bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirsiniz. Bu hem sizin motivasyonunuzu yükseltecek hem de hedefleriniz ile daha verimli ilgilenmenize sebebiyet verecektir. Müzik aleti çalmak sadece bir örnekti tabi ki. İstediğiniz herhangi bir şeyi yapabilirsiniz. 

Bu yazımızda nasıl başarılı olunur sorusunun cevabını verdik. Yazımızı beğendiyseniz daha çok kişiye ulaşması için paylaşabilirsiniz.