Uncategorized

BORÇLARDAN NASIL KURTULURUM?

borclardan kurtulma yöntemi

Belki insanlığın varlığından beri var olan borç sorunundan nasıl kurtulacağınız birkaç yöntemle açıklıyoruz.

 borclardan nasil kurtulurum

Dediğimiz gibi hemen hemen hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde veya hepsinde az miktarda veya çok miktarda borç edinmişizdir. İnsanlık halidir. Belki borç edinmek kadar doğal bir durum olamaz gerektiğinde. Ama dikkat edilmesi gereken bir husus var: Bu alışkanlığa dönmemeli.

Eğer bu durum sizin için bir alışkanlık haline gelmişse ve borçlarınızdan kurtulamıyorsanız bu içeriğimiz tam sizlere göre. Açıklayacağımız birkaç basit yöntem ile siz de borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Borçlardan Kurtulma Yöntemleri

 

  • Kazandığımı Harcayayım Demeyin!

Yok, öyle bir dünya! Hem borç evresinden önce hem de borçluyken “kazandığımı harcarım” demeyeceksiniz. Harcama belli bir plan çerçevesinde ihtiyaçlar ve biraz da istekler doğrultusunda olur. Yani borçsuz bir durumda olsanız bile har vurup harman savurmayacaksınız. Yoksa kısa bir süre içinde borç batağında bulursunuz kendinizi. Zaten o batağın içindeyseniz de iyice batarsınız.

  • Borçlardan Korkun!

Evet, borçlardan korkun! Sakın ha “amaaaannn ay başında öderim” mantığına girmeyin yoksa fena çakılırsınız. Evet, yukarıda da dediğim gibi bazen borç gerçekten bir ihtiyaç haline dönüşebiliyor. Fakat, bu tür durumlarda bile olaya temkinli yaklaşmalı ve ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmemelisiniz.

  • Para Hilelerine Kanmayın!

Günümüz dünyasında kolaylaşan alışveriş imkanı sayesinde artık oturduğumuz yerden alışveriş yapabiliyoruz. Yemeğinden içeceğine, kişisel bakımından kıyafetine kadar her şeyi bir iki tıkla edinebiliyoruz. İşte bu noktada çok dikkatli olmalısınız. Zira dikkatli davranmazsanız “zararına satışlar” gibi sloganlara kanar ve kendinizi borç batağında bulursunuz. Özellikle söylüyorum: İnternete Dikkat!

  • İstekleriniz ile İhtiyaçlarınızı Karıştırmayın

Kısacası her istediğinizi almayın kardeşim! Bunun bir yolu var yordamı var. Her istediğinizi alırsanız şayet borç batağına kapılmanız tabii bir durum olacaktır. Bu yüzden ihtiyaç ile istek kavramları birbirinden ayrılmalı, alışverişler bu ölçüde yapılmalıdır. Tabi ki isteklerinizden vazgeçmeyeceksiniz. Aksine onları daha fazla isteyeceksiniz. Ama istekleriniz doğrultusunda çalışarak, yani gelirinizi arttırarak.

  • Bu Bana Yeter Demeyin!

Yetmiyor işte, yetmiyor kardeşim! Ben bu maaşla hayatımın sonuna kadar idare ederim diyorsan kusura bakma ama borçlardan kurtulamazsın. Her zaman daha çok çalışmalı, nasıl daha çok kazanırım sorusunu kendinize sormalısınız.

 

Bu yazımızda borçlardan nasıl kurtulurum sorusunun cevabını verdik. Beğendiyseniz paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.