Uncategorized

BÜTÇE PLANI NASIL YAPILIR?

bütçe planı nasıl yapılır
bütçe planı nasıl yapılır

 Bu yazımızda bütçenizini nasıl yöneteceğinizi, ay sonunu rahat bir şekilde getirebilmek için neler yapabileceğinizi anlatıyoruz. 

bütçe planı nasıl yapılır
bütçe planı nasıl yapılır

Günlük hayatta her şeyde olduğu gibi harcalamarda da plan gereklidir. Bütçenizin durumunu iyi bilmeli harcamalarınızı ve ihtiyaç-isteklerinizi bu doğrultuda belirlemelisiniz.

Bütçe planı gerektiği şekillerde yapılmadığı zaman hem kendiniz için hem de aileniz için ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Öyle ki yapılan plansız harcamalardan ve biriken borçlardan dolayı ne yazık ki birçok insanımız bulanıma girmekte bunun da ötesinde intihara kadar yol açılabilmektedir.

Biz de bu yazımızda bütçe yönetimini ve planlı harcamalar hakkında tavsiyeler sunacağız. İşte birbirinden yararlı o tavsiyeler:

Kredi Kartı Diye Bir Şey Olduğunu Unutun!

Evet, günümüz dünyasında birçok tüketici için baş belası haline gelen kredi kartları bütçeniz için ciddi sıkıntılara yol açabilmekte. Bunun en büyük nedeni ise kredi kartlarının bilinçsiz bir şekilde kullanılmasıdır. Kredi kartlarının bazen bir ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Fakat bilinçli bir şekilde bu kullanımı gerçekleştiremiyorsanız yapmanız gereken tek şey bunları artık kullanmamaktır. Yoksa bütçe planlaması konusunda ciddi sıkıntılar yaşarsınız.

İhtiyaç ile İstekleriniz Arasındaki Ayrımı Bilin!

Harcamalarınız ihtiyaçlarınıza göre yapın. Her istediğinizi satın almaya çalışmayın yoksa yine borç batağına sürüklenirsiniz. Yanlış anlamayın burada “isteklerinizden vazgeçin, isteklerinizi almayın” demiyorum. Elbette ki istekleriniz olacak ve onları elde etmek isteyeceksiniz. Fakat isteklerinizi elde etmek istiyorsanız bunlar doğrultusunda çalışmalısınız. Bütçenizi iyi ayarlamalı, gelirinizi arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalısınız.

Biriktirin!

Bütçe planlaması konusunda birikim çok önemli bir rol oynamaktadır. Eğer ki gerektiği şekilde birim yaparsanız ve ihtiyaç dışı harcama yapmazsanız bütçe planmasını iyi yapmış olursunuz. Dikkat edilmelidir ki yaptığınız birikimler sizi çok rahatlacaktır.

Gelir Dışı Harcama Yapmayın!

Yine gelirinizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Geliriniz aylık 5 bin iken siz 6 bin liralık harcama yaparsanız tabi ki borç batağına sürüklenirsiniz, tabi ki bütçe planmamasını yapamazsınız. Harcamalarınızı gelirinize paralel bir şekilde yapmalısınız.

Bu yazımızda sizler için bütçe planlaması nasıl yapılır sorusuna cevap verdik.

Hazır borçlardan bahsetmişken borçlarınızdan nasıl kurtulacağınızı anlattığımız yazıya
buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.