Uncategorized

ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDE YAPTIĞIMIZ BÜYÜK PARA HATALARI

kids

ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDE YAPTIĞIMIZ BÜYÜK PARA HATALARI

kids 

Burada birçok ebeveyn tarafından yapılan hataları bulacak ve onlardan nasıl sakınabileceğinizi anlayacaksınız.

Büyük Hata #1: “Çocuğum Diğer Çocukların Sahip Olduğu Her Şeye Sahip Olmalı” İnancı

İster buna tuzak deyin ister kandırmaca, birçok ebeveyn çocuklarının arkadaşlarıyla aynı şeylere sahip olması gerektiği düşüncesine inanmış durumda. Bu hata büyük ihtimalle kendi çocukluğumuza dayanır. Eğer çocukluğumuzda akran çevremizden daha az olanağa sahip olmuşsak aynı şeyleri çocuklarımızın yaşamaması isteriz. Bu, başarılı olmak için çok çalışmamızın altında yatan nedendir.

Çocuklarımızın böylesine sahip olmasını istememiz gerçekten önemli midir? Çocuğumuzun “onun sahip olduğu şeylere sahip olmalıyım” “Ahmet ile yarış içerisinde olmalıyım” gibi düşüncelere kapılmasını istiyor muyuz? Tabi ki hayır. Çocuğunuz hiçbir şeye sahip olmasın demiyorum; “dengeli olun” diyorum. “Ahmet ile yarış içerisinde olmalıyım” sendromunun temel problemi herhangi bir sona sahip olmayışıdır. Bu zihniyet içerisine girdiğinizde hiçbir şey yeterli olmayacaktır.

Çözüm: Durun ve düşünün. “Neden bunu çocuğum için almayı düşünüyorum?”, “Bu ona okulda yardımcı olacak mı?”, “Bu onun kültürel gelişimine katkı sağlayacak mı?”, “Bu çocuğumun ihtiyacı olan becerilerini geliştirecek mi?” Hoş şeylere sahip olmak kesinlikle yanlış bir şey değildir. Fakat çocuklar paranın nasıl kazanıldığının ve alınanların ne kadara mal olduğunun farkında olmaksızın bir şeyleri elde ettikçe doyumsuz bir şekilde fazlasını isteme ve elde etme döngüsüne neden olan bir değer kopukluğu yaşayacaklardır.

Büyük Hata #2: Bir Şeylerin Fiyatından Çocuklarınızı Habersiz Bırakmanız

Ebeveynlerin büyük sıkıntılarla karşılaştığı şeylerden biri de kendilerini çocukların para ile ilgili gerçeklerden uzak tutulmaları gerektiği yönündeki düşünceleridir. Birçok anne-baba “çocukluklarını ellerinden almak istemiyoruz” diyorlar bana.

Benzer problemleri, nispeten daha rahat olan ev ortamlarında büyüyen insanlardan da duyuyorum. “Para hakkında konuşmadın. Ne kadara mal olduklarını sormadın. Kibar insanlar bunu tartışmazlar.”

Para içeren herhangi bir şey veya takas değeri olan bir şey öğrenme aracı olarak kullanılabilir. Örneğin, eğer çocuğunuz restoranda fişe bakıyorsa borcun ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını açıklayın. Aynı zamanda bahşişin ne olduğunu ve neden bırakıldığını da anlatabilirsiniz. Garsonluğun gelirini ve bahşişin bu gelirin önemli bir parçası olduğunu konuşun.

Eğer henüz çocuklarınıza açıklamadıysanız, bunu bir an önce açıklamak zorundasınız. Bir şeylerin fiyatından çocuklarınızı habersiz bırakmanız kendi başlarına başlangıç yapmalarını engelleyecektir.

Büyük Hata #3: Yapmamanız Gerektiğini Bildiğiniz Halde Çocuklarınıza Eşya Alırken Kredi Kartı Kullanmanız

Yaşı biraz daha büyük çocuklarınız özellikle üniversitede okuyan çocuklarınız için yapılan en büyük finansal hata kredi kartı kullanımıdır. En ciddi risk olan kredi kartına sahip bir genç değer kopukluğu yaşayacaktır. Bu gençler bir mal ile tutarı arasındaki ilişkiyi ve bu malı alabilmek için kazanılan para ile kazanılması arasındaki emek ilişkisini anlamayacaklardır. İhtiyaçları olmadığı halde çocuklarınızın istediği bir şey için para harcadığınızda, Scarlett O’Hara gibi “bunun hakkında yarın düşüneceğim” diye aklınızdan geçirebilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki bu düşünceyi yarına ertelemek çok geç olabilir. Bu hatadan bir an önce kurtulabilmek için bir an önce düşünün ve çocuklarınız için kredi kartı kullanımından vazgeçin

Büyük Hata #3: Çocuklarınız İçin Para Harcamanız ve Bundan Eşinizi Habersiz Bırakmanız

Birçoğumuz belli başlı sebeplerden ötürü para meselelerini “gizli olarak kalması gerekir” düşüncesiyle büyütüldük ve bu olayın bir kısmını oluşturuyor. Olayın diğer kısmı ise değer kopukluğudur. Eğer saklarsanız, bu gerçekleşmeyecektir.

Biliyorsunuz ki aslında çocuklarınızın kandırılma hakkında ders çıkarmalarını istemiyorsunuz. Para hakkında eşinize dürüst olun özellikle konu çocuklarınız olunca.   

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/nealegodfrey/2017/07/28/the-big-money-mistakes-we-make-with-our-kids/#64a931af5fbb