Uncategorized

DİSKET NEDİR?

disket

Çocukluğumuzun flash diskleri olarak tanımlayabileceğimiz disketler, artık günümüzde kullanılmıyor. Siz de disket görmemiş olan nesildenseniz bu yazımız sizler için…

 disket

Çocukluğumdan hatırlıyorum disketleri. Benim için o zaman bir oyuncaktan fazlasını ifade etmiyorlardı. Üst tarafında bulunan beyaz kısmı çekilebiliyordu ve bunlar benim için bir oyundu. Büyüdükten sonra anladım ki aslında disket veri depolamaya yarıyormuş.

Disket Nedir?

Manyetik veri saklama ortamı olarak tanımlayabiliriz. Bilgisayarlarımızda bulunan herhangi bir bilgiyi saklamak için kullandığımız, üzeri demir oksit ile kaplanmış olan plastik diskin yine plastik kaba yerleştirilmesi sonucu oluşturulan veri depolama araçlarıdır.

Asıl olarak floppy disk olarak adlandırılan disketler çok küçük boyutları taşıyabiliyorlardı ancak. Daha da anlaşılır olması için şöyle söyleyeyim ancak iki resim kaldırabilecek boyuttaydılar. Günümüz CD’leri gibi düşünebilirsiniz. CD okuyucular gibi o zamanlar bilgisayarlarımızda disket okuyucu vardı.

Şunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Disketler, günümüzde kullandığımız USB belleklerin atasıdır. Evet, tam olarak böyledir.