Uncategorized

GENÇ BİR CİLDE KAVUŞMANIN ON SIRRI

cilt nasıl genc tutulur

Özellikle içinde bulunduğumuz bu kış aylarında cildimiz oldukça zarar görüyor. Peki cildimizi bu zararlardan koruyarak nasıl genç bir cilt elde edeceğiz? İşte cevabı…

 cilt nasıl genc tutulur

Cilt bakımı, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Zira aksi durumlarda ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebiliriz. Günümüz dünyasında özellikle kadınların dikkat ettiği bir konu olan cilt sağlığı, erkeklerin de üzerinde durması gereken ciddi bir konudur. Peki cilt bakımı nasıl olmalı, cilt nasıl gençleştirilir? On maddede bu soruların cevapları.

Öncelikle şunu belirtelim ki bu sayacaklarımızın başında bol bol su içmek, sigara alışkanlığını terk etmek ve güneşten korunmaktır.

“1- Bol su için: Su cildin nem kazanması için önemlidir.

2- Güneşe karşı koruyucu kullanın: UV ışınlarına maruz kalmak, cildin yaşlanmasını etkileyen en önemli sorunlardan biridir.

3- Sigara içmeyin: Kanser başta olmak üzere birçok hastalığın tetikleyicisi olan sigara, erken cilt yaşlanması, kırışıklıklar ve yara iyileşmelerinde gecikmeye de yol açar.

4- Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın: Cilt yıkandıktan sonra kurur ve nemlendirilmezse, normalden fazla yağ salgılar. Cildinizi yağlı ya da kuru fark etmez; tipine uygun bir ürünle mutlaka nemlendirin.

5- Sabahları cildinizi ılık suyla yıkayın: Ilık su cildinizin kirlerden tamamen arınmasını sağlar.

6- İlerleyen yaşlarda antiaging ürün kullanın: Yaşlanmayı geciktirmek istiyorsak gündüz ayrı, gece ayrı hücre yenileyici kremler tercih edilmelidir.

7- Taze besin ve vitaminler tüketin: Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini dengeli tükettiğimizde, kan dolaşımı düzene girer ve cilde daha fazla oksijen taşınır. Bu yağ asitleri ayrıca hücre zarını güçlendirir ve cildin daha genç görünmesini sağlar.

8- Spor yapın: Spor cildi güzelleştirir ve sıkılaştırır.

9- En az 7 saat uyuyun: Uyku esnasında biraz daha fazla salgılanan büyüme hormonu, cildimizin canlı, diri, parlak ve genç kalmasını teşvik eder.

10- Gece ve gündüz cilt temizliğini mutlaka yapın: Her sabah ve gece boyunca oluşan yağ üretimi ve birikimleri, ciltten arındırmak gerekir.”

Bu maddeleri dermatoloji uzmanı Dr. Neslihan Dönmez’den elde ediyoruz.