Uncategorized

HAYATINIZI GELİŞTİRECEK 6 ALIŞKANLIK

iyi aliskanliklar

İlgi alanlarımızı iyi belirlemeliyiz. Zira, bizi biz yapan alışkanlıklarımızdır.

Günlük yaşantımızın rotasını belirleyen unsur alışkanlıklarımızdır. Yani alışkanlıklarımız bizi hangi tarafa sürüklüyorsa biz de o ölçüde yaşamaya devam ediyoruz. Fakat ya kötü alışkanlıklarımız varsa, ya bu kötü alışkanlıklarımızdan dolayı günden güne farkında olmadan eriyorsak!

Madem yaşantımızı alışkanlıklar belirliyor, o zaman hayat standartlarımızı yükseltmek ve daha iyi bir hayata kavuşmak için iyi alışkanlıklar edinmiyoruz? İşte size değer katacak birbirinden işe yarar 10 alışkanlık.

Hayatınızı Kemiren İnsanlardan Uzak Durun!

kotu insan

Sürekli olarak yemek yediğiniz bir lokanta var ve bu lokantanın yemeklerini çok seviyorsunuz. Günün birinde öğreniyorsunuz ki bu lokanta hijyen kurallarına hiç de dikkat etmiyormuş, çok kirli bir şekilde hizmet veriyormuş. 

Bunu öğrendiğinizde artık orayı kullanmaktan vaz mı geçeceksiniz yoksa “ama ben orayı çok seviyorum yaa, oradan kopamam” mı diyeceksiniz. 

Cevabı tahmin etmek zor değil. İşte aynen bu örnekte gibi çok seviyor olmanıza rağmen size zarar vereceğini bildiğiniz insanlardan uzak durun! Yoksa o lokantanın size zarar vereceği gibi o insanlar da size zarar verecektir. 

Peki, kim bu insanlar? Genel olarak diyebiliriz ki kötü alışkanlığı olan insanlar. Hemen uzaklaşın, zira size de bulaştırabilirler. 

Yatağınızda Telefon Kullanmayın!

yatakta telefon

Hemen belirtmeliyim ki uyumanız gereken yerde telefon kullanıyor olmanız çok kötü bir alışkanlıktır. Bunun yerine uyuma saatiniz geldiğinde hemen uyumayı kendinize alışkanlık haline getirmeyi bilin.

Uyumak için yatağa girdiğiniz halde telefonda uzun süre vakit geçirmeniz, birçok yönden hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Nelere mi sebep olur?

 • Uyuma düzeninizi bozar
 • Rahat bir şekilde uyumanızı engellerler
 • Gözlerinizi kötü bir şekilde etkiler
 • Sabah kolay uyanmanızı engeller
 • Verimliliğinizi düşürür
 • Uyku kesintilerine yol açar

Öyle sanırım ki bu kadarı yeterli. Sizin de böyle bir alışkanlığınız var ise hemen vaz geçerek zamanında uyuma alışkanlığı edinin. 

Anı Yaşayın–Zevk Alın

hayattan zevk alin

İçinde bulunduğunuz anın kıymetini bilmek ve keyif alarak yaşamasını bilmek oldukça iyi ve önemli bir alışkanlıktır. Eğer hayattan zevk alarak yaşamasını bilirseniz emin olun ki geliştiğinizi ve daha iyi yerlere geldiğinizi göreceksiniz. Kısacası mutlu olmayı öğrenin, mutluluk gibi bir alışkanlık edinin. 

 

Tavsiye Yazı: Mutluluğun 5 Sırrı

 

Başlayın!

start

“Neye?” diye sormayın işte. Başlayın. Her ne yapmak istiyorsanız onu yapmaya başlayın. Başarınızdan şüphe ediyor olsanız bile başlayın. Fakat yeter ki başlayın!

Kararsız kalmak, “ben bunu yapamam, acaba yapsam mı” gibi şeyler düşünmeden iyi bir hayat elde etmek istiyorsanız uzun uzun düşünmek ve ertelemek yerine hemen başlamak gibi bir alışkanlık edinin. Bu sizi daha iyi yerlere getirecektir. Bunca zamandır bir şeyleri erteleyerek kaybetmedik mi? O halde hemen başlayalım!

Planlı Olun!

plan

İyi bir yaşam standartları elde etmek istiyorsanız plan yapma alışkanlığını edinmek zorundasınız! Plan yapmak iyi bir alışkanlık olduğu gibi hayatınıza bir düzen vererek yaşamanıza ve haliyle de hayatınızdan zevk almanıza yol açacaktır. Planlı olmanın faydaları oldukça çok. Özetlemek gerekirse:

 • Düzene kavuşursunuz
 • Beklenmedik durumlar için daha hazırlıklı olursunuz
 • Kendinize vakit ayırabilmek için daha çok vakit ayırırsınız.
 • İşlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz
 • Daha çok verimli olursunuz

İnanın ki faydalarını daha çok sıralayabiliriz. Fakat uzamaması için burada kesiyorum.

Hayır Demesini Öğrenin!

hayir deyin

Çoğumuzun yaptığı en kötü şeylerden bir tanesi belki de! “Hayır” diyemiyoruz. Bunun sonucunda da kendimizden ödün vererek kendimizi arka plana atmış oluyoruz. Her nerede olursa olsun hayır demesini bilin. Başkalarını memnun etmek için hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz. 

Eğer hayır demek yerine sürekli evet derseniz bir süre sonra göreceksiniz ki iş çığırından çıkmış ve kontrol edilemez bir noktaya gelmiş. Abarttığımı düşünebilirsiniz fakat durum tam olarak da böyle. 

Bu yüzden “hayır” diyebilmeyi mutlak olarak alışkanlık haline getirmeliyiz. Yanlış anlaşılmasın, burada her şeye hayır cevabını verin demiyorum. Sadece istemediğiniz şeylere hayır deyin.