Uncategorized

İŞ YERİNDE POZİTİF KALABİLMENİN 5 YOLU

pozitif

İş yerinde pozitif kalabilmenin iş verimliliği üzerindeki olumlu etkisi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki, iş yerinde pozitif kalarak verimliliğimizi nasıl arttırabiliriz? Cevabı içeriğimizde…

pozitif

Üretkenliğinizi koruyabilmeniz için iş yerinde pozitif kalabilmek çok önemlidir. Bazen ağır iş yükünden dolayı pozitif kalabilmek oldukça zorlaşır. Ancak, profesyonelce davranabilmek ve üretkenliğinizi devam ettirebilmeniz için nasıl pozitif kalınacağını bilmeniz lazım. 

İçeriğimizin devamında iş yerinde pozitif kalabilmeniz için bazı basit ipuçları bulacaksınız. Bunları uygularsanız göreceksiniz ki aslında verimliliği arttırmak o kadar da zor değilmiş!

Gülümseyin ve Olumlu Şeyler Söyleyin

smiling

İçten bir gülüş beyninize pozitif sinyaller yollayarak sizin olayları iyimser biz gözle değerlendirmenize neden olacaktır. Bu tutumu da devam ettirebilmeniz için sürekli pozitif cümleler kurmaya çalışın. Çevrenizde gelişen olaylara iyimser bir göz ile bakmak gün boyu sizi pozitif bir havada tutacaktır. 

İş Arkadaşlarınızla İyi İlişkiler Kurun

iyi iliskiler

İş yerinizde çok sıkı dostluklar edinmek veya herkesle mükemmel bir şekilde anlaşmak zorunda değilsiniz. Fakat iş yerinde pozitif kalmayı başarmak istiyorsanız iyi ilişkiler kurmak zorundasınız. İş yerinde yaratacağınız güzel ortam sayesinde çalışma şevkiniz artacak ve buna bağlı olarak da verimliliğiniz artacak. Yani pozitifliği yakalamış olacaksınız. 

Çalışma Masanızı Süsleyin

masa

İş yerinizdeki zamanınızın çoğunu geçirmiş olduğunuz masanızı gözden geçirmek iyi bir fikir olacaktır. Dağınık, kirli, sade bir masada nasıl pozitif kalabilirsiniz ki! Masanıza güzel bir görünüm vermek, iş verimliliğinizi yüzde yüz oranında arttıracaktır. Masanıza sevdiğiniz resimleri koyabilir, çiçek yerleştirebilir veya istediğiniz herhangi bir şekli verebilirsiniz. 

Aslında bu noktada arzularınız doğrultusunda hareket etmeniz daha mantıklı olacaktır. Sade bir masada çalışmayı diliyorsanız o zaman masanızı sade tutun. İçinizden nasıl geçiyorsa artık!

Yeni Şeyler Öğrenin

yeni

Vaktinizin bir kısmını bir şeyler araştırarak ve yeni şeyler öğrenmeye çalışarak geçirin. Bu kendinizi “mükemmel” hissetmenizi sağlayacaktır. Paranızın ve zamanınızın çoğunu kurslara, seminerlere giderek harcamak zorunda değilsiniz. Elbette ki internet aracılığıyla kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca yeni şeyler öğrenmeye çalışmak sizi hayata daha sıkı bir şekilde bağlayacaktır. 

Kendinizi Ödüllendirin

kendinizi odullendirin

Tamamladığınız görevleriniz ve başardığınız her hedef için kendinizi ödüllendirin. Mesela öğlen arasında en sevdiğiniz yiyecek ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Yahut dilediğiniz gibi kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Tabi “kendimi ödüllendiriyorum, bir hafta çalışmayacağım” gibi şeyler de söylemeyin. Bu aksine verimliliğinizi çok düşürür. Kendinizi ödüllendirmeniz iş yerinde pozitif kalabilmeniz adına atılmış önemli bir adım olacaktır. 

Unutmayın, her şey kendi elinizde. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Bu yolla kendinizi geliştirmeyi öğrenmelisiniz!