Uncategorized

İSTİKRAR İÇİN KÜÇÜK BİR SIR

istikrar

Aldığın kararları uygulayamadığını biliyorum. Bugün büyük bir istekle aldığın kararları, yarın unutup gittiğini de biliyorum. Ayrıca, bunu aşmayı ve aldığın kararları istikrarlı bir şekilde uygulamayı istediğini de biliyorum. İşte bu yazımda sana istikrar için küçük bir sır vereceğim.

istikrar

Vereceğim küçük sırra geçmeden önce yaptığın ve daha doğrusu yaptığımız hataları paylaşmak istiyorum. İstikrarlı olamamanın altında yatan sebeplerden birisi doğru şekilde karar almayarak hata yapıyor olman. 

Mesela;

  • Yarın başlayacağım” diyerek hata yapıyorsun. Halbuki istikrar istiyorsan hemen başlamalısın.
  • Erteliyorsun. Çağımızın belki de en büyük hastalığı ertelemek. “Hele bi bilmem ne olsun da” diyenlerdensen kaybedersin.
  • İnanmıyorsun. Unutma ki inanmak başarmanın yarısıdır. Bir konuda istikrar ve başarı istiyorsan bunu başarabileceğine inanmalısın.  
  • Tembelsin. Evet, aldığın kararı uygulayamayacak ve bunu devam ettiremeyecek kadar tembelsin.
  • Ne istediğini bilmiyorsun. Başarı ve istikrar için yine önemli unsurlardan bir tanesi de ne istediğini bilmektedir. Ne istediğini bilmeden yola çıkarsan başarısız olma ihtimalin çok yüksektir.

Evet, genel olarak istikrarsızlığının nedeni bunlar. Fakat ben, bunu yenebilmen için sana farklı bir şeyden bahsederek küçük bir sır vereceğim. 

Tavsiye Yazı: Başarılı Olmanın Beş Sırrı

Bu saydıklarımın dışında genel olarak istikrarsız oluşumuzun nedenlerinden bir tanesi beynimizin bizi kandırıyor olması. Evet, aslında farkında olmadan beynin seni kandırıyor. Dolayısıyla kendini kandırıyorsun. Bunu bir örnek vererek açıklayayım. 

Diyelim ki arkadaşlarınla her zaman takıldığınız kafe de yine oturmuş bir şeyler içiyorsunuz. Aranızda geçen muhabbetlerden kaynaklı olarak bir karar aldın. Mesela almış olduğun karar, “kitap okumak” olsun. Kendi kendine büyük bir şevkle “bundan sonra düzenli olarak kitap okuyacağım” diyorsun. Fakat eve geldiğinde almış olduğun bu kararla ilgili kafanda en ufak bir toz bile kalmıyor. 

İşte bunun asıl nedeni beyninin seni kandırıyor olması. Evet gittiğinde başlamamak için binbir türlü geçerli sebep geçiyor aklından. Ve bu sebepleri öyle bir şekilde üretiyorsun ki çok mantıklı geliyor sana. Fakat aslında bunların sadece bir kandırmacadan ibaret olduğunu bilmiyorsun. 

Gelelim bunu yenmek ve istikrar sahibi olabilmek için küçük sırrımıza…

Sana tavsiyem, bir karar aldığın zaman aklındaki duygu düşüncelerini, bu kararı neden aldığını, neden vazgeçmemen gerektiğini bir kağıda düzgün ve detaylı bir şekilde yaz ve bunu sürekli göz önünde tut. Böylelikle kendini kandırmaya başladığın zamanlarda bu yazdıklarını okuyarak bu kötü düşüncelerden kurtulmuş olursun. 

Bu yolla başarı önündeki büyük bir engelden kurtulmuş olur ve sen de istikrar sahibi olmuş olursun.