Uncategorized

KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN İKİ TEMEL SORU

kisisel gelisim

Kişisel gelişim anlamında her şeyden önce kendimize sormamız gereken iki tane temel soru var.  İşte kişisel gelişimimizi tamamlamak kendimize sormamız gereken sorular…

Öncelikle şunu belirteyim. Kişisel gelişimi tamamlamak derken “bu gelişimin bir sonu var” şeklinde algılanmasın. Kişisel gelişim doğum öncesinden başlar ve hayat son buluncaya kadar devam eder. Kimisi bu gelişimin gereklerini yerine getirirken kimisi de miskin miskin oturmaktan başka bir şey yapmaz. 

Siz de buralara kadar geldiğinize göre miskin miskin oturmayan taraftan olmak istiyorsunuz ve kişisel gelişim anlamında emin adımlar atmak istiyorsunuz. Meraklanmayın doğru adrestesiniz. Kişisel gelişim için her şeyden önce kendinize yöneltmeniz gereken iki soru var. İsterseniz bu soruları detaylıca inceleyelim. 

Ben Kimim?

ben kimim

Yola çıkmak üzere ilk adımımızı dahi atmadan önce bu soruyu kendimize yöneltmeliyiz ve tabi ki de yöneltmekle kalmayıp bir güzel de cevaplandırmalıyız. Kişisel gelişim noktasında bir insanın kendini tanıyor olması çok önemli bir unsurdur. Çünkü kendini bilen insan, ne istediğini bilecek, nerede, nasıl ve ne zaman nasıl davranması gerektiğini bilecek ve haliyle de karşılaştığı problemlerin üstesinden kolayca gelecektir. 

Bu sorunun cevaplanması noktasında dikkatli davranmalısınız. Gerekirse üstünde günlerce düşünmelisiniz ki benim tavsiyem, yolun sonuna kadar bu soruyu aklınızdan eksik etmemenizdir. Neyse, bu sorunun önemini maddeleyerek bir kez daha açıklayalım ki kalıcı olsun. 

  • Kendinizi bilmenize yardımcı olur. Kendini bilmek, her boyutuyla ilgileriniz, istekleriniz, korkularınız, heyecanlarınız  ve daha birçok şeyiniz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. 
  • Potansiyelinizin farkında olursunuz. İleriye dönük olarak yapabileceklerinizi iyi bilir. Ona göre hedefler belirlersiniz. Yükseklik korkunuzun olduğunu bilirseniz haliyle de pilot olmak istemezsiniz. 
  • İçinde bulunduğunuz konumu farketmenizi sağlar. Bir birey olarak kendimizi toplumun bir parçası olarak ve toplumdan kopmayacak bir parça olarak düşündüğümüzde bulunduğumuz yeri bilmek bize çok fayda sağlayacaktır. Kendinize yönelteceğiniz “ben kimim” sorusu içinde bulunduğunuz toplumun bir parçası olduğunuzu fark etmenize neden olacaktır. Almanların içinde Afgan gibi davranımanızı bekleyemeyiz her halde.

Amacım Nedir?

amac

Tabi ki de yola çıkmadan önce yapmanız gereken en mantıklı şey “yola ne için çıktığınızı” belirlemek olacaktır. Yani bu hayatta neden varsınız, neden geldiniz? Bu sorulara yönelik bir amaç belirlerseniz kişisel gelişim noktasında işiniz çok daha kolaylaşmış olacaktır. 

Bu soruyu dilediğiniz şekilde, değer yargılarınıza göre cevaplayabilirsiniz. Din ile cevaplayabilir doğa ile cevaplayabilirsiniz. Açıkcası ne ile cevaplandırdığınız umrumda değil. Fakat mutlaka ama mutlaka cevaplandırın. Yoksa çıktığınız yolda sert bir şekilde çakılmanız kaçınılmaz olacaktır. Gelin amaç belirlemenizdeki faydaları da maddeleyelim. 

  • Çıkacağınız yolu ve yolda neler yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Böylelikle yolda kaybolma ihtimaliniz ortadan kalmış olur. 
  • Nereye gittiğinizi yani yolun sonunu önceden bilmiş olursunuz. 
  • Daha sağlam ve işe yarar adımlar atarsınız. 
  • “Allah ne verdiyse” mantığından çıkmış olursunuz. Bunu bir örnek vererek açılayalım. Lisede okuyor olduğunuzu düşünün. Fakat meslek hayatında ne olacağınızı belirlemediniz. Sizce bir şey olabilir misiniz? Elbette ki hayır! Doktor olmayı seçer ve bu amaç için çalışırsanız başarılı olma ihtimaliniz yüzde yüz artacaktır.

Böylelikle kişisel gelişim adına cevaplanması gereken iki adet sorunun neler olduğunu açıkladık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.