Uncategorized

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRACAK 5 KİTAP

seker portakali

Kitapların insan ömründeki yerinin önemi hiç tarşılmayacak bir konu. Fakat bu önemi kavramış olmanıza rağmen kitap okuma alışkanlığı edinemiyorsanız listemizde bu kitaplar sizler için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. 

İşte sizler için derlemiş olduğumuz birbirinden efsane beş kitap…

Kayıp Sembol — Dan Brown

kayip sembol

Listenin en başına bu kitabı koydum . Çünkü lise döneminde ben de okumaya bu kitap ile başladım. Daha doğrusu kitapları sevmeye ve kitap alışkanlığı kazanmaya bu kitap sayesinde başladım. Lise dönemi her ne kadar da kitap okuma alışkanlığı edinmek için geç bir süre olsa ben bu dönemde Kayıp Sembol okuyarak alışkanlık kazandım. Eğer siz de benim gibi bu alışkanlığı kazanmak istiyorsanız Kayıp Sembol iyi bir başlangıç noktası olacaktır veya dilerseni Dan Brown’un herhangi bir kitabı ile de başlayabilirsiniz.

Lâ — Nazan Bekiroğlu

la

Listeye bu kitabı eklemiş olmamın tek nedeni kitapta kullanılmış olan dil. Tek kelimeyle söyleyebilirim ki muhteşem. “Akıyo” derler ya, hah işte aynen öyle. Kitap, kendisine edebi dili ile beni bağlamıştı. Kitap ne anlatıyordan ziyade “nasıl anlatıyor” ile ön plana çıkıyor. Kitabın arkasında bulunan yazıyı buraya bırakıyorum. Emimin siz de benim gibi hemen alıp okumak isteyeceksiniz. 

“Öyle bir çığlıkla attı ki kendini Adem uykusundan, gerçekte çığlık atıp atmadığını bile bilemedi. Ama iki uyku arasında rüyasının bölündüğü gün gibi gerçekti. Ve başına bir şey gelmiş gibiydi.

O zamansızlık zamanında, cennet ırmağının kıyısında Adem, onunla göz göze geldi. Kuşları, tüyleri ürkütmekten korkarcasına elini uzattı yavaşça. Parmaklarının ucundan dökülen yaseminleri gösterdi. İçine dolan ses ve ışığa, sevince sarmaşığa, usulca, sen kimsin, dedi.

Bildiğini bir kez daha bilmek, kelimesini birde ondan duymak istedi. Ben kadınım, dedi
Havva, ama bu benim sıfatım. Adımı henüz bilmiyorum.
Sonra döndü Âdem’e, aklına bir şey gelmişti.
Sesi, bengisular gibiydi.

Bana dedi, bir isim ver, varlığım olsun. Durdu, aklından yeni bir şey geçti. Bana dedi, sen isim ver, varlığım senin olsun. Bana öyle bir isim ver ki senin adının yanında dursun.

Seni anan beni de ansın. Seni hatırlayan beni hatırlamadan olmasın.
Bir “ile” koy aramıza bizi birbirimize bağlasın…”

Haklıyım ama değil mi?

Şeker Portakalı — Jose Mauro De Vasconcelos

seker portakali

Belki de en başta yer alması gereken bir kitap. Anlatımıyla, anllattığı konuyla kısacası her şeyiyle bir şaheser! Okumadıysanız hiç durmayın, bir yerden kitabı temin edin ve hemen okumaya başlayın. haklı olduğumu göreceksiniz. Zezê‘in öyküsünün anlatıldığı bu kitabı yazar, tam on iki günde yazmış. Böylesine muhteşem bir öyküyü on iki günde yazabilmek büyük ustalık ister. Yazarın Yaban Muzu adlı kitabının arkasında yazmış olduğu bir cümleyi size aktarmak istiyorum. Bu cümle, bu yazarı kesinlikle okumanız gerektiğini kanıtlar nitelikte. 

Bu öyküyü ne mürekkeple yazıyorum ne de kanla. Gezginliklerimin tozunda eriyip giden, acılarımın ve yorgunluklarımın terinden yararlanıyorum yalnızca.”

Kürk Mantolu Madonna — Sabahattin Ali

kurk mantolu madonna

Listeye Sabahattin Ali eklememek olmazdı tabiki de. Fakat ne yazık ki bir baş yapıt niteliğinde olan bu kitap, fotoğraf çekilip sosyal medyada paylaşılmasının ötesine geçemedi. Bu, en azından birçok insanımız için böyle. Neyse ki kitabın hakkını verip okuyanlarımız da mevcut. Neyse o farklı bir konu. Kitap okuma alışkanlığı edinmek istiyorsanız yine Kürk Mantolu Madonna sizin için iyi bir başlangıç noktası olabilir. 

Beyaz Diş — Jack London

beyaz diş

Yine ilk okumuş olduğum kitaplardan biri olan Beyaz Diş, sizleri farklı bir serüvene sürükleyerek kitapları sevmenizde yardımcı olabilir. İlkokuldaki müzik öğretmenimin tavsiyesiyle okumuştum kitabı ve hiç de pişman olmamıştım. Ben de size, dünya klasikleri arasında yer alan bu kitabı şiddetle tavsiye edebilirim. 

Son Söz Niyetine

Bu listeyi kendimden yola çıkarak sizlere faydalı olabileceğim düşüncesiyle hazırladım. Elbette ki benim hoşuma gitmiş olanları sevmeyebilirsiniz. Benim ki sadece bir tavsiye! Ama unutmayın ki listede bulunan kitaplar değerli kitaplar. Her ne olursa olsun okumanızı tavsiye ederim. 

Şunu da belirtmeliyim ki her ne olursa olsun okumalıyız. Hangi kitap olduğu fark etmez. Eğer ki “bu dünyada lâyıkıyla yaşadım” diyebilmek istiyorsak kitap okumak bizler için yemek yemek gibi bir şey olmalı. 

İyi okumalar 🙂