Uncategorized

MUTLU OLMANIN BEŞ SIRRI

guler yuz

Buralara kadar geldiğinize göre mutluluğun sırrını arıyor olmalısınız. Haydi o zaman, daha fazla bekletmeden açıklayalım…

Büyüklerimiz hep derler “bunca şeyimiz yoktu ama mutluyduk, şimdi yediğimiz önümüzde yemediğimiz ardımızda ama huzur yok huzur.” Eminim ki siz de büyüklerinizden bu ve buna benzeri sözler işitmişsinizdir. Hep geçmişte daha mutlu olduklarını şimdilerin ise kötü dönemler olduğunu vurgulayıp dururlar. Bu söylemlerinin sebepleri geçmiş özlemi midir yoksa gerçekten dedikleri gibi eskiden daha mı mutluydular orasını bilemem. Fakat mutluluğun anahtarlarını sayarak nasıl mutlu olabileceğinizi söyleyebilirim.  

Anahtar 1: Sabahlar!

sabah

Evet, mutlu olmak istiyorsanız sabah nasıl uyandığınız ve güne nasıl başladığınız çok önemli. E, ne demişler “nasıl başlarsan öyle gidermiş” O zaman biz de her ne olursa olsun sabahları mutlu uyanmaya çalışalım. Yataktan dinç bir şekilde çıkıp perdeyi açtıktan sonra hava nasıl olursa olsun “ne kadar güzel bir gün” diyelim. Bunu alışkanlık haline getirelim. Şöyle bir şey anlatılır.

Yüz yaşını fazlasıyla geçmiş bir amcanın yanına uzun yaşamasının sırrını sormak için giderler. “Amca! Nasıl oldu da bu kadar sağlıklısın?” diye sorarlar. Amca da misafilrerini bekletmeden püf noktayı deyiverir. “Her sabah uyandığımda penceremi açıp ‘ne kadar da güzel bir gün’ dedim kendi kendime yani mutlu oldum. 

Ne kadar da etkileyici değil mi ama? 

Anahtar 2: Güler Yüz!

guler yuz

“Kardeşim mutlu değiliz ki güler yüzlü olalım” dediğinizi biliyorum. Fakat her ne kadar güler yüz mutluluğun sonucu gibi görünse de aslında durum tam tersidir. Kısaca mutluluk güler yüzün sonucudur. Yani mutlu olmak istiyorsanız güler yüzlü olmak zorundasınız! Düşünsenize, çevremizdekilere sürekli güler yüzlü davrandığımızı. Bu, bir süre sonra karakterimize yansımayacak mı? Elbette ki yansıyacak. Bu yüzden yüzümüzden gülücükleri eksik etmiyoruz. 

Anahtar 3: Pozitif Düşünce!

pozitif dusunce

Çok “klasik” kaçtığının farkındayım. Ama pozitif düşünce ile mutluluk arasındaki doğru orantı, herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Zaten herkes tarafından kabul edildiği ve geçerliliğini koruduğu için klasik haline gelmiştir. 

Yaşanılan her olaya, her duruma karşı pozitif yaklaşabilmek çok önemlidir. Aksine her şeyden şikayet etmek, hiçbir şeyden razı olmamak vs vs gibi durumlar mutluluğu sizler için kaf dağına çıkaracaktır. Yani kısaca, olumlu düşünüyoruz ve karşılaşılan kötü durumlar karşısında yapıcı düşünmeyi adet haline getiriyoruz. 

Anahtar 4: Şükür!

sukur

Buradaki kastım gece gündüz şükür namazı kılınması değil. Şükür‘den kastım, elinizdekiler ile yetinebilmeniz ve kanaatkar olmanızdır. Bu, elbette ki “artık çalışmayalım oturduğumuz yerde kalıp elimizdekiler ile kanaat getirelim” anlamına gelmiyor. Fakat eğer mutlu olmak istiyorsanız içinde bulunduğunuz durumun iyi yönlerini düşünerek şikayet etmeyeceksiniz. İçinde bulunduğunuz her durumu fırsata çevirmesini iyi bileceksiniz, elinizdekiler ile yetineceksiniz. Düşünsenize her gün çok şükür dediğinizi.

Anahtar 5: İnsanlar

sarilmak

Günümüz dünyasında her ne kadar insanlar huzur kaçırıcı ilk etken olsalar da hala çevremizde bizler için mutluluk kaynağı olan insanlar var: Sevdiklerimiz. Evet, sevdiklerimiz halen bizler için birer mutluluk kaynağı konumundalar. İddia ediyorum ki sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek, onlara sarılmak, onlarla dertleşmek mutluluk katsayınızı göklere çıkaracaktır. 

Yazıyı buraya kadar okuduğunuza göre gerçekten mutlu olmak istiyorsunuz. Haydi, o zaman. Hiç durmayın. Okumayı bırakın, anahtar 5’i uygulayın ve en yakınızdakine kocaman sarılın!

Böylelikle büyük bir adım atarak mutlu olmak yolunda iyi bir yol kat ettiniz. 

Umarım söylediklerimi uygularsınız. Olumlu sonuçlar aldığınızı göreceksiniz. Mutlu günlere..!