Uncategorized

PARA BİRİKTİREBİLECEĞİNİZ 5 YÖNTEM

kumbara

Türk Lirası, dolar ve diğer pariteler karşısında günden güne güç kaybederken yaşayacağımız ekonomik sıkıntılara hazırlıklı olmamız gerekli. Peki, para nasıl biriktirilir?

 

Günlük hayatımızda oldukça fazla gereksiz harcamalarda bulunuyoruz ve bu gereksiz harcamalar ay sonunda belimizi bükebiliyor. Fakat şu bir gerçek ki eğer o paraları harcamak yerine birikim yapmış olsaydık belki de şu an çok iyi durumdaydık. İşte size para biriktirmenize yardımcı olacak 5 yöntem.

  • Harcamalarınızı İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Yapın!

alisverisAlışveriş sonu eve döndüğümüzde elimizde bulunan poşetlerin belki de yüzde beşi ihtiyaç olarak alınmışken yüzde kırkı “dursun bir köşede” ve diğer geriye kalan yüzde elli beşi de “belki lazım olur” mantığıyla alınıyor. Fakat o düşüncelerle alınan şeylerin çok az bir kısmı sonrasında ihtiyaç haline dönüşüyor. Eğer sadece ihtiyacınız kadarını harcar, geriye kalanı da bir köşeye atarsanız ay sonunda güzel manzaralar ile karşılaşabilirsiniz.

 

  • Yürüyün

yurumek

Bu sözüm evi ile iş yeri arasında çok mesafe olanlara değil, yürüme mesafesinde bulunanlara. Birçoğumuz yürümek yerine toplu taşımayı tercih ediyoruz. Halbuki her gün toplu taşımaya harcadığınız miktarı yürüyerek bir köşeye atarsanız yine iyi bir birikim yapmış olursunuz. “bir liradan ne çıkar” demeyin kesinlikle çok şey çıkar.

Şöyle bir hesap yapalım. Günlük gidiş ve geliş parasını 3₺ kabul edelim. Bu miktarı toplu taşımaya vermek yerine biriktirirsek ay sonunda cebimizde 90₺ gibi ciddi bir miktar kalmış olur.

  • Yemeğinizi Evde Yiyim

yemek

Zaten aylık mutfak harcamanızı yapıyorsunuz, e evde yemek de pişiyor. O zaman ne gerek var ki dışarıda yemeye. Sabah kuvvetli bir kahvaltı yapın evden çıkmadan önce. Öğlen öğünün için atıştırmalık bir şeyler alın evden, akşamı ise yine evde yiyin. Bence çok karlı. Hem mutfağa masraf yapıp hem de dışarıda yerseniz ay sonunu getiremezsiniz.

  • Kumbara Alın

kumbara

Şöyle bir gerçek var ki para bozulduğu zaman çok çabuk gidiyor ve nasıl gittiğini anlamıyoruz. Belki de bozuk paraları, paradan saymıyoruz. Ama gerçek bu değil! Bozuk paralarınızı har vurup harman savurmak yerine kumbara aracılığıyla biriktirebilirsiniz. Böylelikle çarçur ettiğiniz bozukluklar artık bir işe yaramış olacak.

  • Fazla Takılmayın

takılmak

Sosyal takılmalar hepimiz için bir ihtiyaçtır. Gerek günlük hayatın karmaşasından gerekse iş yükünden uzaklaşmak için iyi bir şey. Fakat bunu abartmamak lazım. Her iş çıkışında arkadaşlarınızın “gel bi okey atalım” teklifini geri çeviremiyorsanız kusura bakmayın ama birikim yapmayı da unutun. Çünkü eğlenceye ciddi paralar harcayabiliyoruz. Evet, bir ihtiyaçtır ama bence haftada bir yeter de artar bile!

Böylelikle para nasıl biriktirilir sorusuna cevap vermiş olduk. Umarım dediklerimi uygular ve sonuç alırsınız.

 

Eğer bu içerik size yetmediyse borçlardan nasıl kurtulurum yazımızı okuyabilirsin.