Uncategorized

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

YOUTUBER

Son nesil çocukların ilgisinin kaydığı nokta üzerine dair bir değerlendirme…

YOUTUBER

Geçen günlerde karşılaşmış olduğum bir haber üzerine çok şaşırdım. Aslında şaşırmaktan da öte bir şeydi. Tuhaf, değişik duygular içerisine girdim. Bir o kadar da üzüldüm. Toplumsal bir çöküşün bir kanıtıydı bence bu. Evet, o kadar karamsar olmamak lazım fakat basit bir durum olduğu da pek söylenemez açıkcası… Daha fazla uzatmadan haberin içeriğinden bahsedeyim. 

Haber düzenlenen bir oyun fuarına ait. Farklı yaş aralıklarında bulunan çocuklar oyun fuarına geliyor haberde. Buraya kadar her şey normal. Fakat bu fuar bilgisayar oyunları fuarı. Aslında buraya kadar da her şey normal. Anormal olan kısım ise buradan sonra başlıyor.

Oyun fuarına girebilmek için metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturulmuş. Haydi gelin burayı da normal kabul edelim. Fakat oyun fuarına gelen çocukların oyun videoları çeken youtuber’ları görebilmek için döktükleri göz yaşı… O kadar tuhaf oldum ki bu görüntüleri görünce. Elinde kalem-kağıt, defter-kitap olması gereken nesil, ne yazık ki youtuber sesini duymak, onu görmek için hüngür hüngür ağlamakta. 

Şu kısım yanlış anlaşılmasın. Kesinlikle youtuberlara bir eleştiri de bulunmuyorum. Eğlenceli olabiliyorlar ve yaptıkları işe de sonuna kadar saygı duymak lazım. İşlevleri tartışılacak sonraki konu. Neyse fuara dönelim biz. Video da “en büyük hayalim ona sarılmak” diyerek ağlayan bile var! 

Bir çocuğun ilgi alanının oyun olması kadar normal bir şey olamaz. Fakat durum bu boyutlara ulaşmamalı. Ulaşmamalı. Umarım ki çocuklarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için daha çok çaba sarfederiz.