Uncategorized

VERİMLİ BİR HAYAT SÜRMENİN YOLLARI

verimlilik

Hayatınızdan memnun değil ve daha iyi bir hayat istiyorsanız bu yazımız size faydalı olacaktır. Sıkıntılarınızdan kurtulup verimli bir hayat sürmenin yollarını açıklıyoruz…

 

Bir kez yaşama fırsatımızın olduğu bu ömrümüz genel olarak sıkıntı, dert ve streslerle dolu bir şekilde geçiyor. Çoğu zaman hayatımızdan zevk alamıyor ve mutsuz mutsuz yaşıyoruz. Halbuki isteklerimizi gerçekleştirebilsek, birazcık da olsa mutlu olabilsek neler yapacağız neler…

Bu yazımızda değinilen sıkıntılara çare arıyor ve verimli bir hayat sürmenin yollarını sizlere aktarmaya çalışıyoruz. 

 Sorumluluklarınızı Yerine Getirin

sorumluluk

Verimli bir hayat yaşamak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz. Örneğin öğrenciyseniz ders çalışmalısınız. “Ne alakası var?” demeyin. Geri kalan yaşantınızda verimli olmak için sorumluluklar yerine getirilmeli. Nasıl mı? Şöyle ki;

Üniversite ikinci sınıfta öğrenci olduğunuzu düşünün. İki gün sonra yetiştirmeniz gereken bir ödeviniz var veya herhangi bir şey. Bu akşam da bağlama kursunuz var ve bağlama kursuna doğru yola çıktınız. Sizce kursta verimli olabilecek misiniz? Tabi ki hayır! Çünkü öncesinde yetiştirmeniz gereken bir ödeviniz var. 

“E, biz zaten bunu biliyoruz” da demeyin. Bu sadece küçük bir örnekti ve aslında küçük dahi de olsa sorumluluklarınızın verimliliğiniz üzerinde nasıl da bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kısacası bu her şey de böyledir. Tekrarlıyorum; Sorumluluklarınızı yerine getirin!

Planlı Olun

plan

Plandan kastım elbette ki “dakikası dakikasına plan yapın ve uyun” değildir. Buradaki kastım ne zaman, nerede, ne yapacağınız çok iyi biliyor olmanızdır. Mesela, pazar gününden önünüzdeki haftayla ilgili bir plan hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri listeleyebilir, hayatınızı bir düzen içinde sürdürebilirsiniz. Böylelikle de verimli bir hayat elde etmiş olursunuz. 

Bir diğer maddeye geçmeden önce bu madde bir alt başlık ile zenginleştirilebilir. 

  • Kalem ve Kağıt Kullanınnot tutmak

Planlı bir birey ve haliyle de verimli biri olmak istiyorsanız yanınızda kalem-kağıt bulundurun ve kullanın. Bu bir alışkanlık haline getirebilmeniz çok önemli. Sakın ha “zaten telefonum var, notlarımı oraya alırım” diye düşünmeyin. Günümüz akıllı cihazları ne yazık ki bizi pasifleştiriyor ve verimimizi oldukça düşürüyor. Burada “akıllı telefon kullanmayın” demiyorum. Fakat fazla kullanmayın şeklinde düşünülebilir. Neyse kısacası not alın ve bunun için kalem ve kağıt kullanın.

Bu üst maddeyi kendi üzerimden örneklendirerek daha açık hale getirmek istiyorum. Ben, her pazar günleri yeni haftaya hazırlıklı olabilmek için plan hazırlarım ve planımda bu başlıklar yer alır:

  • Yapılacaklar
  •   Hedefler
  • Gezinti ve eğlence planları
  • Okuyacağım kitaplar

Kaba taslak olarak bir haftamı bu şekilde planlarım. “Ne yani plan yaptın o kadar, hayatın her şeyiyle yoluna mı girdi şimdi?” diyorsunuz, haklısınız da. Ama durum sizin düşündüğünüz gibi değil. Şu gerçek unutulmamalıdır ki dert ve sıkıntılar, stresler sürekli peşimizi kovalayacak. Ama burada önemli olan bu sıkıntıları minimum seviyeye indirgemek ve elimizden gelen en üst çaba ile verimli bir hayat sürebilmek. Kısaca her şey sizin elinizde. Neyse sonraki maddeye geçiyorum. 

Spor Yapın

spor

Spor yapmanın sağlık üzerindeki faydaları artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Öyle ki spor yapmak sizi mantıklı düşünmeye ve haliyle de yine sizi verimli olmaya sürükleyecektir. Bu faydalarının yanında bir de size düzen sağlayacaktır. Spor yaparak daha dinç olacak, günlük aktivitelerinizden daha fazla verim alacaksınız. Spor yapmanın faydaları kaba taslak olarak zaten herkes tarafından bilindiği için bu madde üzerinde fazla durmuyorum. 

Mutlu Olun

mutluluk

Belki de bu maddeyi en başa koymam gerekirdi. Çünkü mutluluğun yaşantımız üzerinde nasıl da kocaman bir etkiye sahip olduğu su götürmez bir gerçektir. Doğal olarak siz de verimli olmak istiyorsanız mutluluğu hayatınızdan eksik etmemelisiniz. Sürekli mutlu olmak için çabalamalısınız. “Saçmala Allah aşkına! Elimizde mi sanki!” dediğinizi de biliyorum. Her şeyi biliyorum 🙂 Neyse, elinizde işte. Her şeyin olduğu gibi mutlu olmak da elinizde. Nasıl mı? Mutlu Olmanın Beş Sırrı adlı makalemi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Böylelikle mutluluk anahtarlarının neler olduğunu haliyle de mutlu olmayı ve yine haliyle de verimli olmayı öğrenmiş olursunuz. 🙂 

Az yukarıda söylediğim şeyi bir kez daha söyleyerek ufaktan yazının sonuna gelmek istiyorum. 

Bakın belki de bilmeniz gereken en önemli husus budur: Çok kötü bir dünyada yaşıyoruz. Bizleri yıldırmak için hazır vaziyette bekleyen o kadar sıkıntı, dert, tasa var ki! Ne yazık ki gerçek böyle. Günün birinde kötü şeylerle karşılaşacağız, belki çok üzüleceğiz, ağlayacağız. Ama her ne olursa olsun bu sıkıntıların karşısında sağlam bir şekilde durmasını bilmeliyiz. Belki de günün birinde sevdiklerimiz kaybedeceğiz ama hayat devam edecek. İşte hayat devam edeceği için layıkıyla yaşayacağız, yaşamak zorundayız. 

Böylelikle nasıl verimli bir şekilde yaşanılır sorusunun cevabını vermiş olduk. Umarım beğenmişsinizdir ve umarım işinize yarar. Başkalarına da faydalı olabileceğini düşünüyorsanız paylaşmayı da ihmal etmeyin.